EMC2 co nemá nic společného s Einsteinem

, , 2 comments
Foto: Oliver Staša-  http://www.oliverstasa.cz
Jak už jsem zmiňovala, jsem členem studentského právnického spolku ELSA. ELSA se podílí na nespočetném množství akcí, které jsou jak vzdělávacího rázu, tak i společenského. Jednou z takových akcí je ELSA Moot Court Competition on WTO Law. O co vlastně jde?

Moot Court je simulovaný soudní spor, ve kterém studenti mají možnost zkusit si obhajovat zájmy své strany “nanečisto”. Je připraven případ, oba týmy si musí připravit žalobu a vyjádření k žalobě, jelikož většinou do poslední chvíle neví, kterou stranu budou zastupovat. Po vylosování stran přijde ústní část, kde v určitém časovém limitu musí přednést argumenty. Hodnotí se písemná část, preciznost, obsah, hlasový projev. Jak kdysi někdo trefně řekl: “nevyhrává ten, kdo má pravdu, ale ten, kdo má lepší argument.”Existuje spousta takových Mootů, mezi světově nejznámější patří právě ELSA Moot Court Competition, nebo ve zkratce taky EMC2, který je zaměřen na právo Světové obchodní organizace. EMC2 má 5 regionálních kol - po jednom v Americe, Asii a v Africe a dvě v Evropě. Finále se pak koná v Ženevě, kde se sejdou nejlepší z nejlepších. My měli letos to štěstí, že jsme byli vybráni k pořádání právě evropského regionálního kola v Brně.

Foto: Oliver Staša - http://www.oliverstasa.cz

Co oceňuji na ELSA je právě příležitost zkusit si věci, ke kterým se člověk běžně nedostane. Například oslovování partnerů, hledání sponzorů, komunikace se samotnými účastníky, tvorba marketingových materiálů a rozvrhů. To všechno byla práce týmu 10 lidí, se kterými jsme se scházeli od listopadu a pracovali půl roku na projektu, který měl trvat týden.

Nebudu lhát, byl to pot a krev, čas, který mi nikdo nevrátí. Je to dobrovolná činnost, nebyli jsme za ni placení, jediné, co nás hnalo, byl zájem udělat akci na jedničku. Byly chvíle, kdy jsem vážně měla chuť s tím praštit (třeba když jsme dostali naprosto geniální a idiotský nápad vytvořit si pečetidlo na pozvánky - nedělejte to. Zničíte hrozných zapalovačů, odřete a spálíte si prsty a ve tři ráno budete proklínat celý svět) a nechat to na ostatních, ale nakonec jsme to zdárně doklepali do konce, za což jsem neskutečně ráda.
V dubnu tohoto roku se do Brna sjela skoro stovka účastníků z celé Evropy a 13 panelistů (hodnotitelů) z WTO a velkých advokátních kanceláří. Chtěli jsme, aby to pro ně byl nezapomenutelný zážitek - a podařilo se. Při zahajovacím ceremoniálu jim Symfonický orchestr Masarykovy univerzity zahrál soundtrack ze Star Wars, podařilo se nám je ubytovat ve čtyřhvězdičkovém hotelu za skvělou cenu, zajistit zdarma dopravu, produkty od sponzorů, neomezený přísun jídla, návštěvu Moravské banky vín, Gala v Uměleckoprůmyslovém muzeu s rautem a nakonec pro finalisty možnost zažít finálové kolo přímo na Ústavním soudu v plenární místnosti za přítomnosti stovky diváků a kamer z ČT.

Foto: Oliver Staša - http://www.oliverstasa.cz
Foto: Oliver Staša - http://www.oliverstasa.cz
Šest měsíců a za týden jsme byli hotoví. Konec, finito. Vítězové byli vyhlášeni, všichni byli spokojení, všechno dopadlo dobře. Byla jsem šťastná, pyšná a unavená. EMC2 mi dalo možnost zkusit si zas něco jiného, zkusit si pracovat v týmu, komunikovat s lidmi, překonat sama sebe, poznat, jaké to je, když se daří, ale i když se nedaří a je třeba rychle reagovat.

Foto: Oliver Staša - http://www.oliverstasa.cz
Myslím si, že právě tyhle věci jsou důvodem, které mě tak motivují v dobrovolné činnosti ve spolku. Člověk nesedí jen v knihách nebo doma na zadku, reálně něco dělá, potkává nové lidi, učí se novým věcem a v neposlední řadě má dobrý pocit z toho, že dělá něco dobrého a užitečného :-).2 komentáře:

  1. Tahle tvoje elsa cinnost me desne fascinuje a desne bych chtela byt neceho takovyho soucasti :)

    OdpovědětVymazat