RC: Mluv jako TED

, , No Comments


Když v roce 1984 vznikl TED jako konference za účelem šíření zajímavých myšlenek, nikdo asi netušil, že za tři dekády ovlivní miliony lidí po celém světě. Konference TED se staly žádanou položkou, každý chtěl být u toho, když se předávaly "myšlenky hodné šíření". Když byly v červnu 2006  TED talks zpřístupněny online, nikdo netušil, že během dvou měsíců budou mít přes více než jeden milion shlédnutí. Do tří let měly videa na TEDu přes 100 milion shlédnutí a od té doby číslo stále roste. V čem tkví tajemství TEDu?

Gallo Carmine se rozhodl na tuto otázku odpovědět ve své knize Mluv jako TED, kde prozrazuje tajemství TED talks, proč jsou populární a proč i obyčejný smrtelník může dokázat úplně to samé.
Carmine knihu rozdělil do tří prvků, které jsou třeba, aby posluchače prezentace zaujala: emocionální, originální, nezapomenutelné. Na více než 250 stranách popisuje vlastní zkušenosti a mnoho příběhů za zákulisí nejznámějších TED řečníků. Zabývá se počátkem prezentace, jak v sobě probudit mistra, jak překonat strach z mluvení, jak udělat z nudné statistiky zábavnou přednášku, na kterou budou lidé vzpomínat léta. Protože takové jsou TED prezentace - nezapomenutelné.

Jak už jsem mnohokrát zmiňovala, jsem obrovským fanouškem TEDu. Poprvé jsem na něj narazila před lety a výstup Sira Kena Robinsona na téma vzdělávání jsem viděla od té doby tolikrát, že ji umím pomalu zpaměti. Sir Robinson začlenil do 18 minut humor, originalitu v podobě příběhů, statistiku a nakonec pointu, nad kterou by se měl každý rodič zamyslet.
Bylo tedy jen otázkou času, kdy se mi do ruky dostane kniha Mluv jako TED.

Mluv jako TED je skvělá příručka, kterou by si měl každý přečíst a to ze dvou hlavních důvodů:

1) kniha přinutí čtenáře zamyslet se nad strukturou prezentace
2) je v ní navíc tolik odkazů na nejznámější TED talks, který by měl každý povinně shlédnout.

Přednést pár slidů v PowerPointu je jedna věc, ale prezentovat dobře a zábavně, to je úplně něco jiného. Mluv jako TED nabízí právě "to něco jiného", díky čemu můžou prezentace každého z nás vypadat stejně dokonale, jako ty, které jsou přednášeny na světových konferencích. Za mě tedy určitě ano.


Velice děkuji nakladatelství BizBooks za poskytnutí recenzního výtisku!Mluv jako TED - Gallo Carmine


Počet stran: 278
Rok vydání: 2016 (CZ)
Překlad: Viktor Dvořák
Nakladatelství: BizBooks (Albatros Media, a.s.)
Hodnocení: 4/50 komentářů:

Okomentovat