RC A co když je to Past?

, , No Comments


Poté, co se skupina přeživších jen tak tak dostala ze spárů Misie, musí čelit další katastrofě: vlak, na který nasedli, jede přímo do Paláce. Do míst, kde je nespočet soumračníků lačnících po lidském mase. Jak mají hrdinové zachránit zázračný lék a nevinné lidi před jistou smrtí?

Třetí díl trilogie Hon navazuje tam, kde skončila pčedchozí kniha, Kořist. Mladí hrdinové míří spolu s ostatními obyvateli kopule a dívkami z Misie vlakem přímo do jámy lvové, kde na ně čeká král soumračníků - samotný Vládce. Všichni ví, že nejsilnější budou pohromadě a doufají, že dokážou nějakým zázrakem zvrátit svůj osud. Naději v lepší život a budoucnost mají všichni díky objevení léku, po kterém se soumračníci přemění zpět v lidské bytosti. Je zde ale opravdu reálná šance na přežití?

Dlouho očekávaná Past v režii Andrewa Fukudy rozhodně nezklamala. Autorova schopnost poutavého vyprávění a smyslu pro nechutné a zároveň detailně popsané scény nezmizela, a tak se čtenáři mohou dál radovat ze specifického druhu vyprávění, který ve vás vyvolá nevolnost a obrovské nadšení zároveň. Pokud jste byli u vytržení ze zápletky z předchozích dílů, ani v tomto ohledu Past nezklame - Fukuda vytvořil vskutku zajímavou a spletitou cestu za pravdou, která vždy nemusí být taková, jak se na první pohled zdá být. Když jsem měla dojem, že už vím, o co jde, vždycky jsem byla vyvedena z omylu.

Číst Past byla jedna rychlá jízda - ani jsem nestíhala pobírat, co se děje, a už se scéna přesouvala jinam. Chvíli se střílelo, pak se utíkalo, soumračníci se rozpouštěli v odporný sliz a najednou se zas bojovalo. Kniha mi pod rukama utíkala neuvěřitelným tempem a já se nestačila divit, jak moc se všechno od prvního dne změnilo. Gen, Sissy, David, Epap, Záře…ti všichni prodělali obrovské změny; přímo před očima se z mladých, naivních obětí stali neohrožení lidé s obrovskou vůlí žít.

Ačkoliv byli jak Gen, tak Sissy občas na pár facek, moc jsem si je oblíbila. Sissy za to, jaká byla statečná bojovnice, když byla najednou uvržena do neznámého světa, kde smrt byla jedinou spolehlivou jistotou, a Gena pro jeho neohroženost a loajálnost. I přesto, že žil přes deset let mezi zabijáky, nikdy nepřestal věřit. Jak se říká, naděje umírá poslední.

Jednu vadu na kráse ale Past má, a tou je konec. Vzhledem k tomu, že se jedná o závěrečný díl, měla jsem velká očekávání (autor nastavil laťku dost vysoko, o tom žádná) a doufala jsem v nějaké úžasné, spektakulární vyvrcholení, na které budou dějiny lidstva pamatovat. A navzdory tomu, jak dobrý konec byl, něco mi tam chybělo. I přesto si ale myslím, že Past a celá série Hon patří mezi povedené knihy, které stojí za přečtení. Tolik akce, napětí, strachu a humoru snad nikde ve spojitosti s upíry nenajdete. A pokud ano, rozhodně to nebude tak morbidně dokonalé jako v podání Andrewa Fukudy.


Tímto bych ráda poděkovala za recenzní výtisk nakladatelství Fragment. Děkuji!


Past - Andrew Fukuda

Série: Hon #3
Počet stran: 349
Překlad: Jakub Kalina
Rok vydání: 2013 (US) / 2015 (CZ)
Nakladatelství: FRAGMENT
Hodnocení: 4/5

0 komentářů:

Okomentovat