Masakr zvaný Kostičas

, , No Comments


Příběh začíná v roce 2059. Devatenáctiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási "spojka" či "posel" - je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce. Díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Poté, co v sebeobraně zabije četníky, je unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…

Kostičas je prvotinou mladé a nadané britské spisovatelky Samanthy Shannonové, která je srovnávaná s ostřílenou Jo Rowlingovou, autorkou světoznámého Harryho Pottera. Až na barvité popisy a společné nakladatelství Bloomsbury toho ale zas tak moc společného nemají. Kostičas se totiž řadí mezi Young Adult Literature a je zacílen na starší čtenáře, kteří jsou schopni pojmout větší množství informací, jenž kniha nabízí.

Prvních několik kapitol je totiž třeba si přečíst minimálně dvakrát, abyste se vůbec dokázali zorientovat a pochopit, o co jde. Jakmile ale budete "v obrazu", kniha se čte sama. Autorka do detailů vytvořila naprosto úžasný svět plný gangů, mrtvých duší, jasnovidců a bytostí z jiné dimenze a toto všechno dokázala zasadit do našeho světa, aniž by kdokoliv pochyboval o jeho skutečnosti.

O věrohodnosti postav se taktéž nedá vůbec pochybovat, autorka bravurně zpracovala všechny postavy v knize, nejen hlavní hrdiny Paige a Arcturuse, ale také všechny ostatní, z nichž každá měla nějakou roli v příběhu a každá měla své dobré i špatné vlastnosti, a tak nebylo vždy úplně jasné, na čí straně kdo stojí. Do samého konce jsem tedy nevěděla, co nového na další stránce zjistím, za což jsem byla neskonale vděčná vzhledem k faktu, jak snadno odhadnutelné knihy bývají.

Jediná věc, o které si myslím, že Kostičasu ublížila, je nesmyslná potterovská reklama. Protozě tohle není Potter ani náhodou a Samantha nemůže být srovnávaná s JKR, protože po přečtení několika stran je očividné, že byl všechno jenom klam a v tomto stavu zklamání se čte zbytek knihy. Jaká je pak pravděpodobnost, že si čtenář knihu oblíbí? Jakožto velký fanoušek Harryho Pottera jsem od Kostičasu čekala hodně - a dostala jsem hodně, protože zbožňuju fantasy žánr a každý autor, který dokáže stvořit něco takového, má u mě obrovské plus, ale ne všichni to tak vidí, a proto se nedivím, že kniha má na goodreads poměrně nízké hodnocení.

Pokud tedy hodláte číst Kostičas, nečekejte nového Harryho Pottera. Raději nečekejte vůbec nic a budete mít z knihy velkou radost, zvlášť fanousci a fantasy, sci-fi. Dvacátý Kostičas má rozhodně co nabídnout.Kostičas - Samantha Shannonová


Série: Kostičas #1
Počet stran: 480
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: Host
Hodnocení: 5/5

0 komentářů:

Okomentovat